ازدواج و همسران

ازدواج امیرالمومنین علی با ام البنین

پس از آنکه امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع) به سوگ پارهی تن و ریحانهی رسول خدا محمد بن عبدالله (ص) یعنی سرور زنان عالمیان حضرت فاطمهی زهرا (س) شهیدهی راه ولایت و امامت نشست، برادرش عقیل بن ابیطالب (ع) را که آشنا به انساب عرب بود، فرا خواند و از او خواست برایش همسری از تبار دلاوران برگزیند تا پسر دلیری برای مولا به ارمغان آورد که سالار شهیدان حسین بن علی (ع) را در کربلا یاری کند [۱۰۰] .
عقیل، ام البنین کلابیه (س) را برای حضرت علی (ع) برگزید که قبیله و خاندانش، بنیکلاب، در شجاعت بیمانند بودند [۱۰۱] بنیکلاب از حیث شجاعت و دلاوری در میان عرب زبانزد بودند، و لبید دربارهی آنان چنین سروده است: «ما بهترین زادگان عامر بن صعصعه هستیم» وکسی بر این ادعا خورده نمیگرفت. «ابوبراء»، همبازی نیزهها (ملاعب الاسنه)، که عرب در شجاعت مانند او را ندیده بود، از همین خاندان است [۱۰۲] .
حضرت امیرالمومنین (ع) این انتخاب را پسندید و عقیل را به خواستگاری نزد پدر ام البنین (س) فرستاد. پدر، خشنود از این وصلت مبارک، نزد دختر شتافت و او نیز با سربلندی و افتخار پاسخ مثبت داد و پیوندی همیشگی بین وی و مولای متقیان علی بن ابیطالب (ع) برقرار شد. امام (ع) در همسرش عقلی سترگ، ایمانی استوار، آدابی والا و صفاتی نیکو مشاهده کرد و او را گرامی داشت و از صمیم قلب در حفظ حرمت او کوشید.
[صفحه ۵۹]
برگرفته از کتاب چهره درخشان حضرت ابوالفضل نوشته: آقای علی ربانی خلخالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *