احادیث و سخنان, از دیدگاه اهل بیت

امام علیالنقی و حدیث غدیر

در زیارت مفصل غدیریه که از حضرت امام علی الهادی (صلوات الله علیه) نقل شده، و مشتمل بر مطالب مهمی در فضائل و مناقب و تاریخ زندگی حضرت امیرالمومنین ((ع)) و مطاعن دشمنان است، درباره واقعه غدیر میفرماید:
شهادت میدهم که خدای متعال دعای رسولش را در حق تو مستجاب فرمود. سپس خدا پیغمبرش را مامور ساخت تا اولویت امامت تو را به امت اظهار کند، تا علو شان تو و برهان حقانیت تو بر امت آشکار شود، و سخنان باطل مخالفان محو و نابود شود، و عذر و بهانههای مردم قطع گردد.
و چون رسول اکرم، از فتنه و فساد فاسقان (در امر خلافت) بیم داشت و درباره تو از منافقین بر حذر بود، خدای رب العالمین به سوی او وحی فرستاد: «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک…»
پس از نزول آیه، رسول، زحمت مسیر سفر را بر خود نهاد، و در بیابان ریگزار و گرمای سخت (صحرای جحفه) خطبهای آغاز فرمود، و به همه امت شنوانید، و حکم خدا را (درباره امامت علی (ع)) ابلاغ نمود، و پس از ابلاغ، از تمام امت پرسید که: «ای مردم، آیا من امر خدا را به شما رسانیدم؟» همه
[صفحه ۱۲۲]
عرض کردند: بلی یا رسول الله. پس از آن عرض کرد: خدایا گواه باش…
پس (ای امیرالمومنین) مردم به آنچه خدا در حق تو به رسولش نازل فرمود [جز جماعت اندکی] ایمان نیاوردند و اکثرشان، جز زیان بر خود نیفزودند. (بحارالانوار ج ۱۰۰ ص ۳۵۹ – ۳۶۸، مفاتیحالجنان باب ۳ فصل ۴ در زیارت مخصوصه امیرالمومنین (ع))
بر گرفته از کتاب چهره درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام نوشته آقای علی ربانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *