احادیث و سخنان, از دیدگاه اهل بیت

امام موسی کاظم و حدیث غدیر

حضرت موسی بن جعفر (صلوات الله علیه) فرمودند:
رسول خدا، مردم را به ولایت علی ((ع)) دعوت نمود، اما مردم، به او تهمت زدند حضرتش خارج شدند. خداوند، این آیات را نازل فرمودند:
«بگو من برای شما مالک ضرر و نفعی نیستم. بگو مرا هرگز در پناه نگیرد از خدا (اگر او را عصیان کنم) احدی، و هرگز جز او پناهی نمییابم مگر رساندن از جانب خدا و رسولش (درباره علی (ع)) و هر که خدا و رسولش را (درباره ولایت علی (ع)) عصیان کند، به درستی که آتش دوزخ برای اوست، که همیشه در آن جاویدانند» (بحارالانوار ج ۳۷ ص ۱۶۱ – ۱۶۲ به نقل از مناقب)
در تفسیر امام حسن عسکری ((ع)) ذیل آیات ۷ – ۱۳ سوره بقره درباره واقعه غدیر خم، و کید و مکر دشمنان منافق پس از روز غدیر، حدیثی مفصل از حضرت موسی بن جعفر ((ع)) روایت شده که خلاصه مجملی از آن را در اینجا میآوریم.
«و از جمله مردمان، کسانی هستند که میگویند ایمان آوردیم به خدا (که تو را به معرفی علی (ع) به عنوان امام و رهبر و مدبر امتت امر فرمود) در حالی که آنان مومن نیستند (به آنچه اظهار میکنند. بلکه برای هلاک تو و علی (ع) آماده میشوند. و خود را برای مخالفت علی (ع) پس از تو آماده
[صفحه ۱۲۰]
میکنند.)
خدای عزوجل به پیامبرش میفرماید: «اینان [در ظاهر] با خدا خدعه میورزند» یعنی با پیامبر خدعه میکنند در اظهار کردن آنچه بر خلاف قلوبشان است) و با کسانی که ایمان آوردند، خدعه میورزند (که در راس آنان، سرور برتر آنان علی بن ابیطالب (ع) است) در حالی که [در واقع] جز بر خودشان خدعه نمیکنند (با این خدعه، جز بر خودشان ضرر نمیزنند، چرا که خدا از آنان و یاری آنان بینیاز است.) و خودشان نمیفهمند (که مطلب چنین است، و نمیدانند که خداوند، پیامبرش را بر نفاق و دروغگویی و کفر آنان مطلع ساخته، و او را به لعن ظالمان پیمانشکن امر فرمود، و این لعن از آنان جدا نمیشود. در دنیا بندگان شایسته خدا آنها را لعن میکنند. و در آخرت، به عذاب شدید الهی مبتلا میشوند.) تا آخر حدیث.
بر گرفته از کتاب چهره درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام نوشته آقای علی ربانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *