فرزندان و نوادگان

اولاد عباس علیه السلام

چون تاریخ دقیق ازدواج حضرت ابوالفضل با لبابه، معلوم نیست اگر حد وسط سال ۴۰ تا ۴۵ هجری را به حساب آوریم آن حضرت در سن ۲۰ یا ۲۱ سالگی لبابه را به عقد و نکاح خود درآورده است.
[صفحه ۸۹]
عباس علیه السلام به غیر از لبابه همسر دیگری انتخاب نکرده و از وی صاحب دو فرزند شده که یکی را «فضل» و دیگری را «عبیدالله» نام نهاده است. و برخی از مورخین مانند اسفراینی معتقدند که آن حضرت پسر دیگری به نام «محمد» داشته که در ۱۵ سالگی در کربلا شهید شده است.
«فضل» که به خاطر او پدرش عباس علیه السلام را «ابوالفضل» می نامند بلاعقب بوده و پیش از برادرش عبیدالله، فوت کرده است. ولی «عبیدالله» و بعدها پسرش «عبدالله» قاضی مکه و مدینه شدند و فرزندان بسیار پیدا کردند که همگی از دانشمندان بزرگ شیعه و مرجع قضاوت مسلمین گشتند و در «بزرعه»، «مصر»، «طبریه»، «قم»، «شیراز»، «ارجان»، «یمن»، «حزان»، «مغرب اقصی» و «دمیاط» ریاست و پیشوایی یافتند.
عبیدالله پسر حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام دو پسر داشته، عبدالله و جعفر که هر یک صاحب ۱۲ پسر شده اند. و خلاصه از نسل عبیدالله اولاد بیشماری به دنیا آمده اند که امروز طایفه «بنی مطاع» در یمن و مصر و هند و «بنوزهرون» در دمیاط و مغرب اقصی معروفند.
عبیدالله که به کمال و جمال معروف و موصوف بوده در سن ۵۵ سالگی وفات یافته است. [۵۴] .
برگرفته از کتاب ماه بی غروب زندگینامه ابوالفضل العباس علیه السلام نوشته آقای عباسعلی محمودی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *