اخلاق و فضائل

جوان نقابدار در جنگ صفین

روزی از روزهای جنگ صفین، جوانی نقابدار از میان صفوف لشگر امیرالمؤمنین علیه السلام خارج شد و پای به میدان جنگ نهاد. آثار شجاعت و رشادت از هیئت او پیدا بود و چنان بود که کسی از صفوف دشمن برای مقابله با او پای پیش نمیگذاشت. در این هنگام، معاویه به شخصی به نام «ابوالشعثاء» که در میان لشگر معاویه مقامی منیع داشت، پیشنهاد داد که با این جوان نقابدار مبارزه کند. ابوشعثا گفت: «مردم مرا با ده هزار مرد جنگی برابر میدانند! چطور تو مرا به جنگ این کودک فرا میخوانی؟!»
معاویه گفت: «پس در برابر سطوت و شجاعت و رجزخوانی این جوان چه کنیم»؟
ابوشعثا گفت: «مرا هفت فرزند دلاور و شجاع است. اکنون یک نفر از آنها را میفرستم تا شر این جوان جسور را کم کند.»
معاویه گفت: «هر طور صلاح میدانی عمل کن. این طعمه، از آن توست». ابوشعثا در حالی که غرق در غرور و سرمستی بود با بیاعتنایی، یکی از فرزندان خود را صدا زد و او را به جنگ جوان نقابدار روانه نمود.
هنوز چند لحظه از آمدن فرزند قوی هیکل ابوشعثا به میدان نگذشته بود که در دم به دست جوان نقابدار به درک واصل شد.
ابوشعثا با ناراحتی، فرزند دوم خود را برای انتقامجویی روانه
[صفحه ۳۷]
میدان نمود. ولی او نیز فورا به دست جوان ناشناس به جهنم واصل گشت.
فرزندان زورمند ابوشعثا تا هفتمین نفر توسط مرد نقابدار به خاک هلاکت افتادند. در این هنگام ابوشعثا در حالیکه از شدت غضب و خشم فریاد میکشید از میان صفوف خارج شد و نعره زد: «ای جوان! تو فرزندان مرا کشتی و جگر مرا آتش زدی! اکنون پدر و مادرت را به عزایت مینشانم.» و ناگهان به سوی جوان حمله کرد.
هنوز چند ضربت شمشیر در میان آنان رد و بدل نشده بود که جوان نقابدار ضربتی بر کمر آن لعین زد و او را دو نصف نمود!
و بدین گونه ابوشعثا نیز به دنبال فرزندان نگون بختش به جهنم سوزان روان گردید. فریاد مرحبا و آفرین از سپاه اسلام بلند شد، در حالی که دشمن در حیرتی سخت فرورفته بود. در این موقع امیرمؤمنان علی علیه السلام جوان را صدا زد و فرمود: «ای نور دیده! برگرد. من میترسم چشم بد به تو برسد».
جوان فورا برگشت و نزد مولایش ایستاد. آن حضرت نقاب را از صورت جوان رشید کنار زد. همگان دیدند که آن جوان رشید، ماه بنیهاشم، حضرت ابوالفضل علیه السلام است [۷] .
برگرفته از کتاب دریای تشنه، تشنه دریا (نگاهی به زندگانی علمدار کربلا) نوشته: رحیم میردری کوندی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *