موقوفات و رقبات

حسینیه آیت الله ابن الرضا شهرستان خوانسار

با عنایات خدای متعال حسینیه آیتالله ابن الرضا در شهرستان خوانسار یکی از مراکز مهم تبلیغی است که همواره در ایام ولادتها، شهادتها، محرم و صفر و فاطمیهها جلسات مهمی در آن تشکیل شده است. و بزرگترین و مهمترین منبریها و مداحان در این مرکز حسینی افاضه فرمودهاند و علاوه بر اینها در ایام محرم و اربعین و آخر ماه صفر و شهادت حضرت زهرا (س) و حضرت امام جعفر صادق (ع) و… که هیئتها و دستجات عزاداری حرکت میکنند در مسیر هیئتها و محلی برای عزاداری آنها محسوب میشود.
سابقهی عزاداری در خاندان معظم حضرت آیتالله ابن الرضا خوانساری به دویست و پنجاه سال قبل (که الآن ۱۴۲۷ ه. ق است) برمیگردد، که از آن زمان تاکنون – بحمدالله – این افتخار برای این خاندان بوده است.
البته تقریبا تا صد سال قبل عزاداری فقط در بیت انجام میپذیرفت و هیچ هیئت و دستهی عزاداری در شهر حرکت نمیکرد.
اما از زمانی که دستجات، هیئات و مواکب عزاداری حرکت کردند – بحمدالله – تاکنون این حسینیه هم به دست مبارک فقیه عظیمالشان حضرت آیتالله آقا میرزا محمود ابن الرضا اعلی الله مقامه الشریف بنا شد. سپس در زمان حضرت مستطاب آیتالله آقای حاج سید محمد علی ابن الرضا و فرزند گرامیشان آیتالله حاج سید مهدی ابن الرضا دامت برکاته توسعه یافت و یکی از مراکز مهم جهت عزاداری هیئات در شهر خوانسار میباشد، که امید است – ان شاء الله – برقرار و روز به روز توفیق بیشتری در انجام وظیفه عزاداری نصیب آنها گردد. آمین.
راوی: آقای حاج سید محمد ابن الرضا

برگرفته از کتاب چهره درخشان حضرت ابوالفضل نوشته: آقای علی ربانی خلخالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *