موقوفات و رقبات

زیارتگاه علمدار امام حسین

عالم و فقیه فرزانه حضرت آیه الله العظمی آقای حاج سید تقی طباطبائی قمی دام ظله العالی [۲۵۷] فرزند بزرگمرد جهان تشیع آیه الله العظمی آقای حاج آقا حسین طباطبائی قمی (ره) داستانی مربوط به علمدار امام حسین (ع) در شهر لکنهو در کتاب شهید کربلا ج ۲ ص ۱۹۲ چنین نقل میکنند: در شهر لکنهو – واقع در شمال هند – زیارتگاه مخصوصی وجود دارد که به مناسبت وجود یک پنجهی فلزی در آن، محل رفت و آمد شیعیان (بویژه در ایام محرم) است. داستان زیر، چگونگی پیدا شدن مزبور و بنای آن زیارتگاه را شرح میدهد:
یکی از حجاج هندی شبی در مکه، حضرت عباس بن علی (ع) حامل لوای امام حسین (ع) را در خواب دید و او را به محل دفن خویش در کربلا راهنمایی کرد. وقتی که حاجی هندی به آنجا رفت، این پنجه را عینا در آنجا دید
[صفحه ۳۰۰]
و در بازگشت آن را نزد نواب آصفالدوله، حاکم وقت لکنهو، آورد. نواب نیز زیارتگاه مخصوصی برای پنجهی مزبور بنا کرد و تولیت و رسیدگی آن را به همان حاجی که پنجه را از کربلا آورده بود واگذار کرد. بعد از مدتی، سعادتعلیخان بیمار شد و شفا یافت و بعد از شفا یافتن، «درگاه» زیبایی را برای پنجه ساخت. از آن به بعد تاکنون، در روز پنجم محرم مردم به این محل میآیند و علمهای خود را به آن پنجه میمالند. علمهایی که برای تبرک جستن از (پنجه) میآوردند به چهل یا پنجاه هزار میرسد.
[صفحه ۳۰۱]
برگرفته از کتاب چهره درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام نوشته: علی ربانی خلخالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *