زیارت نامه و ادعیه

زیارت حضرت ابوالفضل

«زیارت»، حضور نزد شخصیتی محبوب و گشودن صحیفه ی دل برای پیوندی مقدس است؛ طریقی که به بلندای قرب الهی و نزدیکی معنوی منتهی شده، موجب سنخیتی روحی بین انسان و آن شخصیت ملکوتی می شود.
زیارت ابوالفضل علیه السلام همچون قدمگاه معرفت است. در این زیارت گلواژه های عرشی حضرت صادق علیه السلام رایحه ی قدسی به وجود انسان می بخشد. یکایک الفاظ آن عطری از گلزار فضایل علوی داشته، مجموعه ی عبارات نشان از صفات انسانی کامل، عبدی صالح و رادمردی ملکوتی دارد.
امام علیه السلام، که از فراز شناختی والا و گستره ای روح افزا به شخصیت عموی خود حضرت ابوالفضل علیه السلام نگریسته، به جلوه هایی معرفت آفرین و چشمگیر اشاره می کند. ابتدا سلام خداوند متعال، ملایک مقرب، پیامبران مرسل، بندگان صالح و تمامی شهیدان، صدیقان و پاکان را به پیشگاه عباس علیه السلام تقدیم کرده، سپس زبان به شهادت می گشاید و صفاتی ارجمند و شایسته از آن حضرت را بیان می فرماید. با هم این زیارت را می خوانیم و روان خود را در زلال گوارای آن شستشو می دهیم:
امام صادق علیه السلام فرمود: چون اراده ی زیارت قبر عباس بن علی علیه السلام کردی، که در کنار فرات و نزدیکی حایر قرار دارد، بر در روضه می ایستی و
[صفحه ۱۵۴]
می گویی:
سلام الله و سلام ملائکته المقربین و انبیائه المرسلین و عباده الصالحین و جمیع الشهداء و الصدیقین و الزاکیات الطیبات فیما تغتدی و تروح علیک یابن امیرالمؤمنین اشهد لک بالتسلیم و التصدیق و الوفاء و النصیحه لخلف النبی صلی الله علیه و اله المرسل و السبط المنتجب و الدلیل العالم و الوصی المبلغ و المظلوم المهتضم فجزاک الله عن رسوله و عن امیرالمؤمنین و عن الحسن و الحسین صلوات الله علیهم افضل الجزآء بما صبرت و احتسبت و اعنت فنعم عقبی الدار لعن الله من قتلک و لعن الله من جهل حقک و استخف بحرمتک و لعن الله من حال بینک و بین ماء الفرات اشهد انک قتلت مظلوما و ان الله منجز لکم ما وعدکم جئتک یابن امیرالمؤمنین وافدا الیکم و قلبی مسلم لکم و تابع و انا لکم تابع و نصرتی لکم معده حتی یحکم الله و هو خیر الحاکمین فمعکم معکم لا مع عدوکم انی بکم و بایابکم من المؤمنین و بمن خالفکم و قتلکم من الکافرین قتل الله امه قتلتکم بالایدی و الالسن [۱۹۴] .
سلام خدا و سلام فرشتگان مقربش و پیمبران فرستاده اش و بندگان شایسته اش و تمام شهیدان و راستگویان و درودهای پاکیزه و پاک در هر بامداد و شامگاه بر تو ای فرزند امیرمؤمنان.
[صفحه ۱۵۵]
شهادت می دهم که تو در برابر یادگار پیامبر رسل و نوه ی برگزیده پیامبر [امام حسین علیه السلام] ، راهنمای دانشمند، جانشینی که رساننده احکام خدا بود، و ستمدیده ای که حقش پایمال شده، اهل تسلیم بودی، تصدیق کردی، وفادار بودی و خیرخواهی کردی. پس خداوند پاداش تو را از جانب رسول خود، امیرمؤمنان و حسن و حسین – درودهای الهی بر آنان – عطا کند؛ و به خاطر بردباری و پاداش خوبی و کمکی که کردی بهترین پاداش را به تو دهد، و چه نیکوست سرانجام زندگانی ات.
خدا لعنت کند کسی که تو را کشت و خدا لعنت کند کسی را که درباره ی حق تو جهل ورزید و حرمت تو را سبک شمرد.
خدا لعنت کند کسی را که میان تو و آب فرات حایل شد.
گواهی می دهم که براستی تو مظلوم کشته شدی و براستی که خداوند به وعده ای که به شما داده است وفا می کند.
ای پسر امیرمؤمنان، به درگاهت آمده ام، بر شما وارد شدم، دلم تسلیم شما و پیروتان است، و خودم نیز پیرو شمایم و یاری ام برای شما آماده است، تا هنگامی که خدا حکم کند و او بهترین حکم کنندگان است. من طرفدار شما و با شما هستم نه با دشمن شما. من نسبت به شما و بازگشت شما [در زمان رجعت] ایمان دارم و به هر که با شما مخالفت کرده، شما را کشته کافر و منکرم، خداوند مردمی را که شما را با دست و زبان کشتند بکشد.
سپس امام فرمود: پس از آن داخل روضه شو، خود را به ضریح بچسبان و بگو:
السلام علیک ایها العبد الصالح المطیع لله و لرسوله و
[صفحه ۱۵۶]
لامیرالمؤمنین و الحسن و الحسین صلی الله علیهم و سلم السلام علیک و رحمه الله و برکاته و مغفرته و رضوانه و علی روحک و بدنک اشهد و اشهد الله انک مضیت علی ما مضی به البدریون و المجاهدون فی سبیل الله المناصحون له فی جهاد اعدائه المبالغون فی نصره اولیائه الذابون عن احبائه فجزاک الله افضل الجزآء و اکثر الجزآء و اوفر الجزآء و اوفی جزآء احد ممن وفی ببیعته و استجاب له دعوته و اطاع ولاه امره اشهد انک قد بالغت فی النصیحه و اعطیت غایه المجهود فبعثک الله فی الشهداء و جعل روحک مع ارواح السعداء و اعطاک من جنآنه افسحها منزلا و افضلها غرفا و رفع ذکرک فی علیین و حشرک مع النبیین و الصدیقین و الشهدآء و الصالحین و حسن اولئک رفیقا اشهد انک لم تهن و لم تنکل و انک مضیت علی بصیره من امرک مقتدیا بالصالحین و متبعا للنبیین فجمع الله بیننا و بینک و بین رسوله و اولیآئه فی منازل المخبتین فانه ارحم الراحمین [۱۹۵] .
سلام بر تو ای بنده ی شایسته ی خدا، مطیع پروردگار و رسول او و امیرمؤمنان و حسن و حسین، درود و سلام خدا بر ایشان باد. سلام و رحمت خدا و برکات و آمرزش و خشنودی اش بر تو و پیکرت. شهادت می دهم و خدا را بر این گواهی شاهد می گیرم که تو به راستی راه جنگجویان بدر و پیکار کنندگان راه خدا را پیمودی؛ مجاهدانی که خیرخواهان الهی در پیکار با دشمنانش، کوشایان در یاری دوستانش و دفاع کنندگان
[صفحه ۱۵۷]
از محبانش شمرده می شدند.
پس خداوند تو را به بهترین، بیشترین پاداش، شایسته ترین پاداش و کاملترین پاداش که برای وفا کنندگان به بیعتش، پذیرندگان دعوتش و پیروان والیان امرش در نظر گرفته، جزا داد.
گواهی می دهم که تو براستی در خیرخواهی کوشش خود را انجام دادی و نهایت تلاش خود را در این راه به کار بردی. خدایت در زمره ی شهیدان برانگیزد و روح تو را با ارواح نیکبختان همراه سازد. خداوند فراخترین منزل و بهترین غرفه های بهشت خود را به تو عطا کند و نام تو را در بالاترین جایگاهها برده، با پیامبران و راستگویان و شهیدان و شایستگان محشور سازد و آنها رفیقانی نیکویند.
شهادت می دهم که براستی تو سستی نکردی و سر نتافتی و از روی بصیرت و بینایی کامل در این راه گام نهادی.
به مردم شایسته اقتدا کردی و از پیمبران پیروی کردی پس خدا ما و تو و رسولش و دوستانش را در جایگاههای فروتنان گرد آورد؛ زیرا که او مهربانترین مهربانان است [۱۹۶] .
پس از زیارت دو رکعت نماز زیارت در بالای سر بخوان. آنگاه نزد قبر حضرت برو، اظهار ادب و طلب حاجت کن؛ سپس خود را روی قبر انداخته، آن را ببوس و با عباراتی چون بابی انت و امی یا ناصر دین الله عشق و محبت خود را بیشتر نمایان ساز [۱۹۷] .
[صفحه ۱۵۸]
امید آن که ارادتمندان دلباخته ی آستان مقدس اباعبدالله الحسین علیه السلام و ابوالفضل العباس علیه السلام با کاروانهایی از شور و عشق به سوی کربلای حسینی حرکت کنند و با ابراز ارادتی خالصانه، غبار غربت از دل زدوده، یاد امام شهیدان انقلاب اسلامی ایران و شهیدان سرافراز را زنده بدارند.

میلاد «ماه»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *