موقوفات و رقبات

سقاخانه سعادت تهران

این سقاخانه از زیباترین و مفصلترین سقاخانههای دایر تهران است که در خیابان فروزش [مهدیخانی] منشعب از میدان وحدت اسلامی، نبش کوچه سعادت، به شماره پلاک ۲۲۹، واقع شده است. این سقاخانه در محل، به نام سقاخانه عزیزخان نیز شهرت داشته و بسیار مورد توجه مردم محلههای دور و نزدیک است.
اخیرا این مکان توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کشور، مرمت و حفاظت شده است. اهالی، قدمت بنای اولیه این سقاخانه را بیش از ۲۰۰ سال ذکر میکنند. از جمله تعداد بسیار تزیینات زیبا و قابل توجه این بنا، که شامل کاشیکاری، آیینهکاری، تزیینات آجری زیبا، حجاری و غیره هستند، میتوان به کتیبهای سنگی، که بر اساس اظهارات مردم تاریخ ساخت آن بسیار جدیدتر از قدمت خود سقاخانه است، اشاره کرد. از مرقومات حجاری شده در این کتیبه چنین بر میآید که بانی این محل [یا بازسازی کننده آن] شخصی به نام حاج عباسعلی فرزند مرحوم عزیز محمد بوده که ذیل آن تاریخ ۱۲۹۹ هجری قمری درج شده است. این سقاخانه در حال حاضر واجد آب بهداشتی و شمعخانه است و نذورات
[صفحه ۲۳۹]
فراوان آن حاکی از ارادت ویژه مردم به این مکان مقدس است. ضمنا باید اشاره کرد که کاشیهای به کار رفته در این سقاخانه از جمله نفیسترین تزیینات کاشی سقاخانههای تهران به شمار میآیند.
برگرفته از کتاب چهره درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام نوشته آقای علی ربانی خلخالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *