عزاداری در روز تاسوعا و عاشورا در خلخال

در روز تاسوعا همه جا تعطیل است و بعد از ظهر، دستجاب عزاداری با شکوه و ابهت خاص به راه میافتد و معمولا مسیر بیشتری را نسبت به روزهای قبل طی میکنند.
نوحهخوانها در این روز به موضوع «اماننامه» که شمر ملعون برای حضرت عباس آورده بود اشاره میکنند و بیشتر از شهامت و شجاعت آن حضرت مرثیهخوانی میکنند.
در شب عاشورا نوجوانان و جوانان از اوایل غروب دسته دسته با خون و اندوه بسیار و با گفتن شعار: «الوداع، الوداع، الوداع» به مساجد و منازل و حسینیهها میروند و عدهای شمع نذری روشن میکنند.
بعد نماز مغرب و عشا مساجد مملو از جمعیت شده و به سینهزنی و نوحه
[صفحه ۲۵۹]
خوانی میپردازند.
سپس سخنرانان از فضیلت شب عاشورا و انگیزه قیام امام حسین ((ع)) سخن میگویند و بعد از پایان سخنرانی در حدود نیمه شب، دستجاب عزاداری از مقابل هر مسجد حرکت کرده و بعد طی مسیرهای مخصوص، مقارن اذان صبح به مسجد بر میگردند و نماز صبح اقامه میکنند.
روز عاشورا از ساعت ده صبح دستجاب عزاداری با شکوه و عظمت هرچه تمامتر و با حزن و اندوه بیشتر در حالی که علمها را با یک پارچه سیاه یکسره پوشانده و به طور خوابانده حمل میکنند بعد طی مسیرهای مخصوص در مقابل هر مسجد به بکا و نوحهخوانی پرداخته و سپس دستجات هر محله به مسجد خود رفته و مراسم «قتل» برگزار میکنند.
در مراسم قتل، نخست روحانی مسجد به منبر رفته و ضمن بیان شجاعتها و رشادتهای شهدای کربلا و با ذکر رجزها و سخنان آنها به ویژه با یادآوری حر بن یزید ریاحی، حبیب بن مظاهر و حضرت قاسم بن حسن ((ع))، حضرت علی اکبر ((ع))، به خصوص به شجاعت و فداکاری و جانبازی حضرت عباس بن علی ((ع)) و به نحوه شهادت آنها پرداخته و در نهایت با اشاره به چگونگی شهادت حضرت علی اصغر ((ع))، از شجاعت و استقامت بینظیر حضرت امام حسین ((ع)) سخن گفته و با ذکر برخی فرمایشها و خطبههای آن حضرت به لحظه آخر شهادت آن بزرگوار اشاره میکند. این برنامه را طوری انجام میدهند تا مقارن اذان ظهر خاتمه یابد و درست در این لحظه موذن و چند تن از عزاداران، صوت اذان سر میدهند و جمعیت نیز همچنان به شیون و زاری میپردازند و بعد از اتمام اذان، نماز ظهر و عصر اقامه
[صفحه ۲۶۰]
میشود.
برگرفته از کتاب چهره درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام نوشته آقای علی ربانی خلخالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *