عزاداری سقایی در آران

آران که از شهرهای کوچک مجاور کاشان است و اکنون حدود پنجاه هزار نفر جمعیت دارد و اهالی آن شیعه مذهب هستند، حدود سی هیئت مذهبی اعم از سینهزنی و زنجیرزنی دارد. ضمنا یک دسته سقایی نیز به نام هیئت سقایی ابوالفضل دارد که مرکز آن حسینیهی محله درب مسجد قاضی آران است.
تاریخ تاسیس آن دقیقا معلوم نیست، اما قرنهاست که این هیئت و مراسم عزاداری در این شهر ادامه دارد.
هیئت نامبرده، در ماه محرم، مرکز خود را سیاه پوش نموده و مجلس روضه خوانی مفصلی را در لیالی عاشورا منعقد مینماید، که اکثر سنوات تا شب شانزدهم ادامه دارد. سابقا در همه شبها اما اکنون در بعضی از شبها، به نوحه سرایی سقایی میپردازند و در روز نهم و دهم و اولین جمعهی ماه محرم برای عزاداری سنتی با شکوه هر چه تمامتر حرکت نموده، در حسینیهها و تکایای آران دوره میروند و در زیارت امامزاده محمد هلال عزاداری را ختم مینمایند و در مراجعت اطعام میکنند. اما سابقا که در ایام عاشورا عصرها حرکت میکردهاند به منازل علمای محترم شهر نیز که به اقامه مجلس روضه خوانی مینمودهاند میرفته و در موقع حرکت برای عزاداری همگی لباس سیاه میپوشیده و مشک و جام آب و بعضی از آنها کشکول و جام به دست میگرفتهاند و به طرز بسیار محزون نوحه سرایی میکردهاند که از زمان منع عزاداری
[صفحه ۲۰۶]
به دستور پهلوی اول، برداشتن مشک و جام و کشکول آب سقایی آنان متروک گردید. ضمنا روز عاشورا ذوالجناح تشبیهی امام را نیز به همراه داشتهاند. هیئت نامبرده را از قدیم الایام رسم بر این بوده که یک ماه قبل از فرا رسیدن ماه محرم، مراسم عزاداری سقایی را به عنوان استقبال از ماه محرم و آمادگی برای عزاداری در شبهای جمعه به طور هفتگی در منازل منعقد مینموده و به نوحه سرایی سقایی میپرداختهاند.
برگرفته از کتاب چهره درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام نوشته آقای علی ربانی خلخالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *