ازدواج و همسران

فاطمه کلابیه و وفاداری با امام علی(ع)

فاطمه کلابیه بنا به نقل تاریخ دومین یا سومین همسر علی بن ابیطالب (ع) بوده است. آنچه در زندگی مشترک این دو بزرگوار مطرح است حس وفاداری به یکدیگر و احترام متقابل میباشد.
وقتی عقیل به خواستگاری ام البنین برای مولایش علی بن ابیطالب (ع) آمد با حزام بن خالد، پدر او، در این باره صحبت کرد و «حزام» با کمال صداقت و راستگویی گفت: «شایستهی امیرالمومنین یک زن بادیهنشین با فرهنگ ابتدایی بادیهنشینان نیست. او با یک زن که فرهنگ بالاتری دارد باید ازدواج کند و این دو فرهنگ با هم فرق دارد.»
عقیل پس از شنیدن سخنان وی گفت:
امیرالمومنین از آنچه تو میگویی خبر دارد و با این اوصاف میل به ازدواج با او دارد.
پدر ام البنین از عقیل مهلت خواست تا از مادر دختر، ثمامه بنت سهیل، و خود دختر سوال کند و به او گفت:
«زنان بیشتر از روحیات و حالات دخترانشان آگاه هستند و مصلحت آنها را بیشتر میدانند.»
وقتی پدر ام البنین به نزد همسر و دخترش برگشت دید همسرش موهای ام البنین را
[صفحه ۷۲]
شانه میزند و او از خوابی که شب گذشته دیده بود برای مادر سخن میگوید:
«مادر خواب دیدم که در باغ سرسبز و پردرختی نشستهام. نهرهای روان و میوههای فراوان در آنجا وجود داشت. ماه و ستارگان میدرخشیدند و من به آنها چشم دوخته بودم و دربارهی عظمت آفرینش و مخلوقات خدا فکر میکردم. در مورد آسمان که بدون ستون بالا قرار گرفته است و همچنین روشنی ماه و ستارگان… در این افکار غرق بودم که ماه از آسمان فرود آمد و در دامن من قرار گرفت و نوری از آن ساطع میشد که چشمها را خیره میکرد. در حال تعجب و تحیر بودم که سه ستارهی نورانی دیگر هم در دامنم دیدم. نور آنها نیز مرا مبهوت کرده بود. هنوز در حیرت و تعجب بودم که هاتفی ندا داد و مرا با اسم خطاب کرد من صدایش را میشنیدم ولی او را نمیدیدم گفت:
«فاطمه مژده باد تو را به سیادت و نورانیت به ماه نورانی و سه ستارهی درخشان پدرشان سید و سرور همهی انسانها است بعد از پیامبر گرامی (ص) و اینگونه در خبر آمده است».
پس از خواب بیدار شدم در حالی که میترسیدم. مادرم! تاویل رویای من چیست؟!» مادر به دختر فهمیده و عاقلهی خود گفت:
«دخترم رویای تو صادقه است ای دخترکم به زودی تو با مرد جلیلالقدری که مجد و عظمت فراوانی دارد ازدواج میکنی. مردی که مورد اطاعت امت خود است. از او صاحب ۴ فرزند میشوی که اولین آنها مثل ماه چهرهاش درخشان است و سه تای دیگر چونان ستارگانند.»
پس از صحبتهای دوستانه و صمیمانهی مادر و دختر، حزام بن خالد وارد اتاق شد و از آنها در مورد پذیرش علی (ع) سوال کرد و گفت:
آیا دخترمان را شایستهی همسری امیرالمومنین (ع) میدانی؟ بدان که خانهی او خانهی وحی و نبوت و خانهی علم و حکمت و آداب است اگر او را «دخترت را» اهل و لایق این خانه میدانی – که خادمهی این خانه باشد – قبول کنیم و اگر اهلیت در او نمیبینی پس نه؟
همسر او که قلبی مالامال از عشق به امامت داشت گفت:
[صفحه ۷۳]
ای «حزام» به خدا سوگند من او را خوب تربیت کردهام و از خدای متعال و قادر خواستارم که او واقعا سعادتمند شود و صالح باشد برای خدمت به آقا و مولایم امیرالمومنین علی (ع) پس او را به علی بن ابیطالب (ع)، مولایم، تزویج کن. [۵۸] .
ام البنین از شخصیتهایی بود که این طهارت را داشته و همواره در رفتار و کردار خویش راه صحیح و مناسب را پیش میگرفته است و از این رو رویای او به این زیبایی لباس واقعیت و حقیقت میپوشد و چهار پسر برای سید عالمیان علی (ع) میآورد که یکی قمر بنیهاشم ابوالفضل العباس (ع) میشود و دیگران نیز ستارگان آسمان ولایت و امامت هستند.
اینگونه ازدواج آسمانی این دو بزرگوار صورت میگیرد و در طول زندگی مشترک همواره اطاعت و احترام و تکریم و ملاطفت در مورد فرزندان علی (ع) از سوی ام البنین مشهود بوده است.
در هنگام شهادت مولای متقیان حضرت علی بن ابیطالب (ع) فرزند بزرگ ام البنین، عباس بن علی (ع) کمتر از ۱۵ سال سن داشت و همراه با برادرانش که کوچکتر از وی بودند در دوران کودکی پدر بزرگوار خویش را از دست داده و غبار یتیمی بر سیمایشان نشسته بود.
این زن فداکار و ایثارگر جوانی و نیروی خویش را صرف تربیت و حفظ فرزندان خانهی ولایت نموده و چونان گذشته خود را وقف فرزندان فاطمهی زهرا (ع)ا میکرد و بسان مادری مهربان و دلسوز در خدمت آنها بود.
وفاداری ام البنین (س) به همسر بزرگوار خویش به حدی است که پس از شهادت حضرت علی (ع) با آنکه جوان بود و از زیبایی ویژه نیز برخوردار بود تا پایان عمر ازدواج نکرد و همسر دیگری را اختیار ننمود. این همسر شهید ایثارگونه به تربیت فرزندان علی (ع) مشغول بوده و بذر عشق و محبت و ایثار در وجود آنها میافشاند.
[صفحه ۷۴]
برگرفته از کتاب چهره درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام نوشته علی ربانی خلخالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *