معجزات و کرامات

قدمگاه حضرت عباس علیه السلام در شیراز

قدمگاه حضرت عباس علیه السلام در شیراز

در بعضى اخبار وارد شده که خداوند را مکانهایى است که عبادت کردن در آن مکانها را دوست مى دارد، و وجود امثال این اماکن از الطاف غیبیه الهیه است که درماندگان و اشخاص مریض و مظلوم و خائف و نظایر آنها بدانجا پناه مى برند و حاجت خویش را به وسیله یکى از بزرگان از خداوند مسئلت مى کنند، و غالبا نیز با حاجت برآورده شده و عافیت و آسودگى خاطر مراجعت مى کنند. یکى از آنها همین مکانى است که به قدمگاه حضرت عباس علیه السلام معروف است .
آنچه از قدما و بعض کتب که درباره شیراز نوشته شده است به دست آمده این است که این زمین ، منطقه اى پرگیاه و خوش آب و هوا بوده و ملک مرحوم حاج محمداسماعیل زارع ، فرزند مرحوم حاج عبدالنبى ، محسوب مى شده است و ایل قشقایى هنگام ییلاق و قشلاق در آنجا توقف مى کرده اند. یک سال محمد قلیخان ایلخانى ( متوفى سال ۱۲۸۳ ق )، که ابنیه و آثار خیریه او از مسجد و حسینیه و حمام و باغ و غیر آنها در شیراز معروف بوده و یاد وى در کتاب آثار عجم آمده است ، در این سرزمین توقف مى کند. او جوانى داشته که سخت مریض مى شود و مشرف به مرگ مى شود. مادرش چون از حیات او ماءیوس مى گردد به گوشه اى خلوت از صحرا رفته و با گریه و زارى به حضرت عباس ‍ علیه السلام توسل مى جوید. در بین توسل ، از کثرت گریه از حال رفته ، و مى شنود که گوینده اى مى گوید: فرزند تو خوب شد! بر مى خیزد به چادر مى آید و فرزندش را صحیح و سالم مى یابد. شفاى فرزند خویش را از برکت حضرت عباس علیه السلام دانسته و ماجرا را به عرض پدر وى مى رساند.
محمد قلیخان ایلخانى ، در صدد خرید زمین از مرحوم حاج محمداسماعیل برآمده ، مالک آن یک فیمان زمین ، که عبارت از ۲۳۶۱ متر باشد، تقدیم حضرت عباس ‍ علیه السلام مى کند و مى گوید: من هم در این کار خیر سهیم باشم . امر مى کند همانجا که آن زن متوسل شده بوده ، بنایى برپا کنند تا هر کس بخواهد توجهى کند به آنجا برود.
لذا بمرور آن محل به قدمگاه حضرت عباس علیه السلام معروف شده و حالیه ، غالبا مردم با نذورات و ذبح گوسفند و اطعام طعام به آنجا مى آیند و روزهاى شنبه جمعیت کثیرى در آن مکان جمع مى شوند و غالبا نیز با حوائج برآورده شده مراجعت مى کنند. مسجدى هم در سال ۱۳۶۷ ق در نزدیکى آن بنا تاءسیس شده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *