پدر و مادر (شجره نامه)

پدر و مادر حضرت علی(ع)

الف – مادر: فاطمه (س) دختر اسد بن هاشم بن عبد مناف، که پس از ایمان آوردن به رسول خدا (ص) همچون قهرمانی نستوه با هر گونه شرک و بت پرستی جنگید. وی اولین زنی بود که پس از خدیجهی کبری (س) با پیامبر (ص) بیعت کرد، و نخستین بانویی که پیاده از مکه راهی مدینه گردید. با پیامبر (ص) بسیار مهربان، بلکه برای وی همانند مادر بود، تا آنجا که پس از مرگش، رسول خدا (ص) دستور داد با پیراهن خود وی، او را کفن کنند.
[صفحه ۲۱]

ب – پدر: عمران ملقب به ابوطالب، از بزرگان قریش و شخصیتهای مشهور مکه و جزیره العرب، که ملجا و پناهگاه استواری برای رسول خدا (ص) بود و در طول بعثت، با کمال صداقت، به حضرت محمد بن عبدالله (ص) خدمت کرده از همان آغاز بعثت، اسلام آورد و در زیر فشار شدید اقتصادی، که مشرکان فراهم آورده بودند، جان داد [۲۳] .
ابن ابیالحدید معتزلی از ابوبکر نقل میکند: «ابوطالب از دنیا نرفت مگر اینکه شهادتین را گفت» و رسول خدا (ص) فرمود: «ای عمو! سپاس خداوندی را که تو را هدایت فرمود» [۲۴] .
مسئلهی ایمان ابیطالب، عموی رسول الله (ص)، آن چنان در تاریخ اسلامی حساسیت پیدا کرده است که دانشمندان اسلامی مقالات زیادی را در طول قرون گذشته پیرامون آن تحریر کردهاند.
به برخی از این کتب اشاره میکنیم:
۱٫ ایمان ابوطالب، نوشتهی: احمد بن قاسم؛
۲٫ ایمان ابوطالب نوشتهی: ابنطرفان؛
۳٫ ایمان ابوطالب نوشتهی: شیخ مفید؛
۴٫ ایمان ابوطالب، نوشتهی: ابونعیم بصری؛
۵٫ ابوطالب مومن قریش، نوشتهی: عبدالله خنیزی؛
و…
پیامبر (ص) به عمویش عباس پیشنهاد کرد هر یک از عموها، یکی از فرزندان ابوطالب را نزد خود نگهداری کند، و بدینگونه، علی (ع) – در حالی که سه ساله بود – به خانهی رسول خدا (ص) منتقل گردید [۲۵] و در حقیقت به دانشگاهی گام نهاد که او را تا سر حد انسانی کاملتر از حد تصور رسانید.
[صفحه ۲۲]
برگرفته از کتاب چهره درخشان حضرت ابوالفضل نوشته: آقای علی ربانی خلخالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *